Estebien | Estetik Merkezi | Bakırköy Güzellik Merkezi

Kimyasal Peeling

Kendinize olan güveniniz, cildinizi nasıl gördüğünüz ya da nasıl hissettiğiniz ile yakından ilgilidir. Sivilce izleri, güneşe bağlı cilt bozuklukları ve yaşlanma cildinizin görüntüsünü etkileyen en önemli faktörlerdendir. Ciltteki bu tür izleri yok etmek için çeşitli soyucular (peeling ajanları) kullanılmaktadır.

Peeling yönteminin ana prensibi; cildin üstündeki hasarlı tabakayı kaldırmak ve alttaki hasar görmemiş tabakayı canlandırmaktır. Sonuç ise daha sağlıklı, canlı, düzgün ve gergin bir cilt elde etmektir. Günümüzde özellikle yüzeysel peeling gerektiren durumlarda Alfa hidroksiasitler(AHA) kullanılmaktadır. AHA, çeşitli meyve ve yiyeceklerde doğal olarak bulunur ve meyve asitleri olarak bilinir. Bu grup birçok meyve asiti ihtiva eder ve bugün en yaygın kullanılanı şeker kamışı suyunda doğal olarak bulunan glikolik asittir.

Glikolik asit yöntemi ile derinin epidermis tabakası parsiyel olarak kaldırılarak hücrelerin kendilerini yenilemeleri ve cildin canlanması sağlanmaktadır. Bu yöntem derin peeling yöntemlerine nazaran daha kontrollü olarak cildi yeniler. Glikolik asit günümüzde kullanılan en yaygın yüzeyel peeling ajanıdır.Glikolik Asit uygulamasında, doktorun tavsiye edeceği bir ürünle cilt en az 2 hafta peeling için hazırlanır. Bu hazırlık döneminden sonra peelinge başlanır. Ortalama peeling seans sayısı 6-7 seans civarındadır fakat yapılma amacına ve hastaya bağlı olarak bu sayı değişebilir.Seans sonralarında doktorun tavsiye edeceği jel, krem ya da losyonların kullanılması cildin yenilenme işlemini peeling seansları arasında da devam ettirecektir.